Μουντιάλ μέσω βραχέων: Η περιγραφή του αγώνα στο ραδιόφωνο νωρίτερα από την τηλεόραση!

Ακολουθεί άρθρο από το ιστολόγιο SWLing Post που ασχολείται αποκλειστικά με το ραδιόφωνο βραχέων κυμάτων. Ο Ολλανδός (;) αρθρογράφος περιγράφει την εμπειρία του από την ραδιοφωνική μετάδοση του Παγκοσμίου Κυπέλλου μέσω βραχέων κυμάτων

Τις προάλλες είχα αποφασίσει να παρακολουθήσω τον ημιτελικό αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου της FIFA, καθώς έπαιζε η Ολλανδία εναντίον της Αργεντινής. Επιπλέον, έχουμε καλούς φίλους από τη Γερμανία που ήρθαν για επίσκεψη. Φυσικά, ήθελαν να δουν ποιος θα κερδίσει, όταν η ομάδα τους θα παίζει στον τελικό αγώνα την Κυριακή.

Αλλά καθώς ζούμε σε μια αρκετά αγροτική περιοχή, και δεν έχουμε σε κάποιο ιδιαίτερο βαθμό προτεραιότητας την τηλεόραση (ραδιόφωνο, κανείς;), δεν έχουμε καλώδιο, δορυφορική, και μόνο μια εσωτερική κεραία συνδεδεμένη στη μοναδική τηλεόραση, δεν υπήρχε καμιά επίγεια μετάδοση διαθέσιμη. Αλλά βρήκαμε ότι ήμασταν σε θέση να παρακολουθήσουμε τον αγώνα σε ζωντανή ροή από το ESPN μέσω του TV box της Apple που συνδέεται με τη μοναδική μας τηλεόραση.

Φυσικά, συντονίστηκα επίσης στον αγώνα μέσω ραδιοφώνου βραχέων κυμάτων, στο BBC World Service, στις 11.810 kHz από τη Νήσο της Αναλήψεως -ξεκίνησε λίγο μετά τις 20:00 UTC. Και μαντέψτε ποια περιγραφή ήταν πιο «ζωντανή» (χρονικά), του ESPN ή των βραχέων κυμάτων; Εδώ είναι η ηχογράφηση:

Απάντηση: Μπορεί να-το μαντέψατε: η κάλυψη των βραχέων κάλυψη ήταν ένα ολόκληρο λεπτό πριν από το ESPN "ζωντανά" ρεύμα. Οι φίλοι μου βλέποντας τηλεόραση σε ένα άλλο δωμάτιο θαύμασαν τη διορατικότητά μου ...

Όταν ο αγώνας πήγε στην παράταση και η Αργεντινή και η Ολλανδία ήταν ισοπαλία 0-0, η Παγκόσμια Υπηρεσία του BBC έδωσε τη συχνότητα στο KBS (θα ακούσετε μερικά λεπτά KBS στην ηχογράφηση). Σε αυτό το σημείο παραιτήθηκα, και παρακολούθησα τον αγώνα στο ESPN, καθώς δεν ήθελα να χάσω κάποια από τις ενέργειες, ενώ προσπαθούσα να βρω άλλο σταθμό που να καλύπτει τον αγώνα.

Στη συνέχεια, ήρθε η σωτηρία για το ραδιόφωνο: έλαβα το παρακάτω tweet από τον αναγνώστη του SWLing @LondonShortwave:

Έτσι συντονίστηκα γρήγορα στο Radio Nacional Αμαζονία στις 6.180, όπου ανακάλυψα σήμα καμπάνα και πλήρη κάλυψη του αγώνα. Ακόμα κι αν ο σχολιασμός ήταν στα πορτογαλικά, μια γλώσσα που δεν μιλάω, μπορούσα ακόμα να παρακολουθώ τον αγώνα γνωρίζοντας τα ονόματα των παικτών και των ομάδων. Όταν η Αργεντινή κέρδισε το πέναλτι μετά την παράταση, οι σχολιαστές εξερράγησαν από ενθουσιασμό. Ακούστε και μόνοι σας:

Αυτό που έκανε το παιχνίδι πολύ καλύτερο, πέρα από την παρακολούθηση με καλούς φίλους εδώ στο σπίτι, ήταν ότι το παρακολουθούσα με φίλους μου, ακροατές των βραχέων σε όλο τον κόσμο. Έχοντας ανταλλάξει μπόλικα tweets κατά τη διάρκεια του αγώνα, ήταν σαν να ήμασταν όλοι στο ίδιο δωμάτιο. Πράγματι, εδώ είναι αυτό που είπε ο @LondonShortwave:

Μου αρέσει το γεγονός που όλοι μπορούν να ακούσουν το ίδιο σήμα τόσο μακριά!

Είναι αλήθεια-! Ενώ χρησιμοποιούσαμε το Διαδίκτυο για να επικοινωνούμε, ακούγαμε τον ίδιο και πολύ-πιο αποτελεσματικό ραδιοφωνικό σταθμό βραχέων για την κάλυψη.